Společnost OKD diskutuje s městem Karviná o těžbě

3.11.2011

Společnost OKD navrhla městu tři lokality na rozšíření těžby, radní předběžně souhlasí se Starým Městem

KARVINÁ – Společnost OKD začala s karvinskou radnicí diskutovat o případném rozšíření těžby na území města. V připomínkách k chystanému územnímu plánu popsala svůj záměr těžit v lokalitách Staré Město, Starý Ráj a Darkov.

„Není to aktuální plán těžby, v žádném případě to neznamená, že tam zítra nebo za dva roky začneme těžit. Jedná se o podklad k dalšímu jednání. Aby těžba v některé z těchto lokalit začala, musíme se dohodnout s městem, s obyvateli a majiteli nemovitostí v konkrétním území, a také se státem, který bude posuzovat studii EIA o vlivu na životní prostředí,“ vysvětlil ředitel OKD pro HR a rozvoj revíru Radim Tabášek.

Pro radnici je rozsáhlá těžba nepřijatelná, chce ale s firmou jednat. „Uvědomujeme si, že na těžbě je přímo existenčně závislých asi 3500 zaměstnanců OKD, což představuje i s rodinami 14 000 obyvatel Karviné, a že další lidé pracují u dodavatelů těžební firmy nebo v návazných podnicích či službách. Takže jsou to desítky tisíc lidí, které by přišly o živobytí, pokud by za dnes končící těžbu nebyla žádná náhrada,“ upozornil primátor Tomáš Hanzel.

„Jedinou přijatelnou možností je těžba pod částí Starého Města, ale výhradně za podmínek, které jsme už těžařům také předložili. Chceme, aby lidé, kteří tam mají domy, zůstali v Karviné a mohli si postavit domy nové, v hezké lokalitě, kterou zajistí OKD. Ještě lepší by bylo, kdyby domky postavili přímo těžaři. Kdo bude chtít dům vykoupit, musí dostat tržní cenu. Chceme taky jasné záruky ochrany investic v průmyslové zóně Nové Pole ve Starém Městě. Musím ocenit, že jednání ze strany OKD jsou férová a otevřená,“ dodal primátor.

Pod Starým Městem chce společnost OKD vytěžit zhruba 20 milionů tun koksovatelného uhlí, každá část lokality by přitom byla zasažena jinak. Někde je třeba očekávat až několikametrové poklesy, jinde by šlo jen o desítky centimetrů. „Pokud se s městem na rozvoji těžby dohodneme, bude následovat jednání s místními obyvateli. Samozřejmě by mohli využít všech možností, které umožňuje horní zákon. Místním lidem bychom nabídli odkup jejich nemovitostí, výstavbu nového bydlení nebo průběžné odstraňování následků hornické činnosti, pokud by jejich domy byly na okraji těžebního prostoru,“ dodal Tabášek.

Vladislav Sobol

Zpět

 

Fotografie

Důl OKD Frenštát - ilustrační obrázek

Závod Důl Karviná, lokalita ČSA

Závod Důl Karviná, lokalita ČSA

Závod Důl Karviná, lokalita ČSA

+ Fotografie

Závod Důl Karviná, lokalita ČSA

Závod Důl Karviná, lokalita ČSA